Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatyada Bulunan Yükseköğretim Kurumlarındaki “Öğretmenlik Uygulaması I” Ve “Okullarda RPD Uygulamaları 1” Derslerini 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılında Misafir Öğrenci Olarak Trakya Üniversitesinde Alacak Öğrencilere Açıklama

Öğretmenlik Uygulaması – I veya Okullarda RPD Uygulamaları I Dersini Alacak Son Sınıf Öğrencileri için Önemli Duyuru 

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından 07. 09. 2023 tarih ve E-75850160-104.01.01.01-60024 sayılı yazı ile yapılan resmi açıklamada;

"2023-2024 eğitim ve öğretim yılı güz dönemine mahsus olmak üzere; “Öğretmenlik Uygulaması I” veya “Okullarda RPD Uygulamaları I” dersinin ilk ve ortaöğretim kurumlarının açık olduğu dönemde yapılması gerektiği dikkate alınarak,

Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya İllerindeki  Yükseköğretim kurumlarımızdaki son sınıf öğrencileri talepleri halinde bu derse halihazırda bulundukları illerdeki üniversitelerde devam edebilecekleri veya özel öğrenci başvurusu yapabilecekleri bildirilmiştir (Bkz. 4. Madde, a bendi). 

Yükseköğretim Kurulu tarafından yapılan bu açıklama kapsamında: 

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremden etkilenen illerdeki (Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya) Yükseköğretim Kurumlarında öğrenci olup Öğretmenlik Uygulaması I veya Okullarda RPD Uygulamaları I dersini Trakya Üniversitesi’nde (Edirne’de) almak isteyen öğrencilerimiz (Gelen Öğrenci) bir dilekçe ve istenen belgeler ile ilgili Fakültemize başvurmaları gerekmektedir. 

Eğitim Fakültesi Dilekçe örneği için TIKLAYINIZ

Öğrencilerin ayrıca kendi üniversitelerini Öğretmenlik Uygulaması I veya Okullarda RPD Uygulamaları I dersini Trakya Üniversitesi’nde alacaklarına dair bilgilendirmeleri gerekmektedir. Bu bilgilendirme sürecinin nasıl yapılacağına yönelik öğrencilerin kendi üniversitelerindeki danışmanları ile iletişime geçmeleri gerekmektedir. 

Trakya Üniversitesinde Öğretmenlik Uygulaması I veya Okullarda RPD Uygulamaları I dersine başvurular sadece öğretim süreci devam eden/eşdeğer programlara yapılacaktır. Bu Programlar aşağıda sıralanmıştır. Başvuruların eşdeğer programlar arasında yapılmaması durumunda başvurular kabul edilmeyecektir. Edirne’de uygulama yapılabilecek kontenjanlar sınırlı olduğundan müracaatlar boş kontenjanlar dikkate alınarak kabul edilecek veya ret edilecektir. 

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Devam Eden/Eşdeğer Programlar: 

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri

Almanca Öğretmenliği

İngilizce Öğretmenliği

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

Fen Bilgisi Öğretmenliği

İlköğretim Matematik Öğretmenliği

Özel Eğitim Öğretmenliği

Okul Öncesi Öğretmenliği

Sınıf Öğretmenliği

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği

Türkçe Öğretmenliği

Müzik Öğretmenliği

Resim Öğretmenliği 

Öğretmenlik Uygulaması I veya Okullarda RPD Uygulamaları I dersinin teorik dersleri Trakya Üniversitesinde Grubun Danışman Öğretim Elemanı tarafından her hafta 2 saat olmak üzere yüz yüze yapılacak olup Microsoft Teams‘de kurulacak olan ekip üzerinden ek materyaller ile desteklenecektir. Dersin uygulama bölümü ise belirlenen okullarda yüz yüze gerçekleştirilecektir.   

Trakya Üniversitesinde Öğretmenlik Uygulaması I veya Okullarda RPD Uygulamaları I dersi 02 Ekim 2023 haftasından itibaren başlayacaktır. İlk hafta öğretmen öğrenci eşleştirmesi yapılacaktır. Akademik takvimin ilk haftasında öğrencilerin MEBBİS’ e kaydedilmesi planlanmıştır. Öğretmenlik Uygulaması I veya Okullarda RPD Uygulamaları I dersinin uygulama dersleri ise eşleştirme yapılan haftayı takip eden haftadan itibaren Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı belirlenen okullarda/kurumlarda yüz yüze yapılmaya başlanacaktır. 

Son Başvuru tarihi

Bu kapsamda ilgili dersi Trakya Üniversitesinde almak isteyen öğrencilerin dilekçelerini istenen belgeler ile birlikte ilgili Fakültenin Öğrenci İşlerine 29.09.2023 Cuma günü saat 16:00’a kadar şahsen veya kurumsal e-posta yolu ile teslim etmeleri gerekmektedir. Başvurular 25 Eylül-29 Eylül 2023 tarihleri arasında alınacaktır.

Başvuru Evrakları:

1- Başvuru Dilekçesi için TIKLAYINIZ

2- Öğrenci Belgesi (e-Devlet)

3- Transkript Belgesi (e-Devlet)

4- İkametgâh/Yerleşim Belgesi (e-Devlet)

5- Kimlik Kartı/Nüfus Cüzdan fotokopisi 

Depremden etkilenen illerdeki Yükseköğretim Kurumlarına kayıtlı öğrencilerin başvurularının kabul edilmesi durumunda ilgili öğrencilerin Öğretmenlik Uygulaması I veya Okullarda RPD Uygulamaları I dersinin uygulamasını hangi okullarda yapacakları ile ilgili duyuru ilgili Fakültenin Kurumsal web sayfalarında duyurulacaktır.

Başvuru Yeri:

Trakya Üniversitesi

Eğitim Fakültesi

İsmail Hakkı Tonguç Yerleşkesi, Edirne

Eğitim Fakültesi Öğrenci İşleri Mail Adresi: ogr05@trakya.edu.tr

                                                                                               

Başvuru Tarihleri: 25.09.2023 - 29.09.2023 en son Saat: 16.00 

Uygulama Öğrencilerinin Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Kurumlarda Yapacakları Öğretmenlik Uygulamasına İlişkin Yönerge (2021)  (Bağlantı linki: https://bys.trakya.edu.tr/file/open/61877209 )  doğrultusunda yürütülecektir. 


Konuya ilişkin YÖK yazısına ulaşmak için 
TIKLAYINIZ. 

Bu içerik 25.09.2023 tarihinde yayınlandı ve toplam 752 kez okundu.